Header Ads

Tradycje świąteczne


"Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, 
które nas krępują."
- Ezra Pound

Im jestem starsza, tym bardziej doceniam świąteczny czas - wszystkie przygotowania i nakład pracy. Wigilia Bożonarodzeniowa jest najpiękniejszym, najbardziej odświętnym i rodzinnym wieczorem w ciągu rok, który niesie ze sobą wiele zwyczajów. Chciałabym podzielić się z Wami tradycjami, które celebruje w moim rodzinnym domu. Zapraszam!


#1 Dekorowanie domu
Girlandy, świece, świeczniki, bombki i kokardy wprowadzają cudowny nastrój w cztery kąty. Zaangażowanie wszystkich domowników w prace dekoratorskie to super pomysł na spędzenie czasu razem.


#2 Dwanaście potraw wigilijnych
Tradycja, której rzadko która polska rodzina nie przestrzega :) Podobnie jak sianko pod obrusem czy dodatkowe nakrycie stołu. 


#3 Wspólne śpiewanie kolęd
Polskie kolędy  i pastorałki są najpiękniejsze na świecie. Według mnie żadne z zagranicznych utworów nie są tak nastrojowe, jak rodzime utwory. Warto pielęgnować tę tradycję w każdym domu.


#4 Prezenty
Im jestem starsza, tym większą radość sprawia mi obdarowywanie członków rodziny :) Nie mogę się doczekać radości i uśmiechu, które zobaczę na twarzach moich bliskich. Czy ja coś dostanę? - to pytanie odchodzi na dalszy plan, choć byłam bardzo grzeczna w tym roku :p


#5 Pasterka
Uroczysta msza odprawiana w noc Bożego Narodzenia - nic dodać nic ująć :) To także okazja do spotkania znajomych czy dalekiej rodziny i złożenia życzeń. 


#6 Świąteczny spacer
W pierwszy dzień świąt wszyscy czworo udajemy się na spacer - dłuższy lub krótszy w zależności od warunków pogodowych. Odwiedzamy również rodzinę, dzielimy się z nimi opłatkiem i spędzamy wspólnie czas.


#7 Brak telewizora 
Telewizor to urządzenie, które od zawsze ma dzień wolny w Wigilię. To czas, kiedy rodzina powinna rozmawiać, celebrować wspólnie spędzany czas :) Cicho włączone kolędy są miłym przeciwieństwem głośnego programu telewizyjnego. 


Wpis powstał w ramach akcji "Wspólne blogowanie przy choince", czyli wyjątkowego kalendarza adwentowego, gdzie jedno okienko to jeden wpis i inny bloger.

Cały kalendarz adwentowy   ⇉ KLIK ⇇ Zapraszam Was tam serdecznie!

͓

Celebrujecie świąteczne tradycje?
Piszcie w komentarzach!


10 komentarzy:

 1. Zgadzam się z telewizorem! Absolutnie musi być wyłączony. Niestety u mnie 12 potraw to za dużo, inaczej nie dojadamy :) No i oczywiście wspólne ubieranie choinki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas 12 potraw jest, ale po prostu nie robimy porcji jak dla wojska :) Każdego po mniejszej miseczce zamiast całego wielkiego półmiska lub michy ;p Wspólne ubieranie choinki obawiam się, że z biegiem lat oraz stopniowym wyprowadzaniem się z rodzinnego gniazdka może zaniknąć :C Aczkolwiek w tym roku już zaklepałam u mamy żeby czekali na mnie z przystrajaniem choinki ;p

   Usuń
 2. Z "numerem siódmym" bywa spory problem, o ile zauważyłem. A szkoda, bo przestrzeganie tego punktu ma wielki plus: można się skupić na świętowaniu. Sporej ilości ludzi umyka prosty fakt, że święta to tylko parę dni w roku, a telewizja nadaje non stop.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta tradycja z wyłączaniem TV wymyśliła moja mama. Bardzo irytował ją głośny telewizor podczas świąt u teściów. Gwar, przekrzykiwanie się i gapienie w szklany ekran, zamiast rozmów i celebrowania czasu działał jej na nerwy. I tak oto u nas w domu narodził się nowy zwyczaj. Nie pamiętam już świąt z telewizorem. Czasami po pasterce się go uruchamia, jeśli leci naprawdę coś mega lub chcemy coś nagrać na dekoderze. Wesołych Świąt!

   Usuń
 3. Powoli tradycje świąteczne przepadają pewnie zbędzie tak jak na zachodzie. Nie będzie można obrażać uczuć religijnych innych nacji więc kiedyś zabronią kolędowania itd.
  Jest taki serial angielski, gdzie w czasie świąt śpiewają kolędy bardzo cicho aby przypadkiem sąsiedzi nie usłyszeli i nie chodzi tutaj o zakłócanie ciszy. Oczywiście wszystko pokazane z uśmiechem ale pokazuje co stało się z zachodem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oglądałam ten film! Pamiętam, że pod koniec bohaterowie się jednak przemagają i śpiewają na cały głos - jest więc happy end :)

   Ze swojej strony jestem przekonana i pewna na 100%, że moje rodzinne tradycje będę chciała przekazać swoim dzieciom i celebrować je w dużym gronie, w domu moich rodziców. Nie wyobrażam sobie inaczej. Dla mnie byłoby to niejako 'pogwałceniem' historii nie tylko mojego rodu, ale i Polski. Nie po to tyle lat walczyliśmy o ojcowiznę, by szybko uleć modzie i modom z zachodu. Jedne rzeczy można przejmować - zgodzę się. Ale wartości tak ważnych jak tradycji łatwo nie pozbędę się ze swojego życia :)

   Tobie życzę tego samego! Wesołych Świąt!

   Usuń
 4. Uwielbiam te wszystkie tradycje! Fajny i trafny tekst;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Spacer świąteczny to chyba jedna z bardziej relaksujących rzeczy po chwilach wspólnych przy stole lub też przed pasterką .... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomaga rozruszać się po Wigilii ;p najedzone brzuchy do góry i od razu człowiekowi robi się lżej :)

   Usuń